Sempati | En Geniş Kapsamlı Türkçe Hayvan Sağlığı Sitesi  VETERİNER | SEMPATİ - EVCİL HAYVANLAR İLE İLGİLİ HERŞEY - SEMPATİ - Sempati   by  S  E  M  P  A  T   İ  V  E  T

Ana Sayfa - Favori - Yardım   
Türkiye 'nin En Geniş Kapsamlı Evcil Hayvan Sağlığı Sitesi Sempativet.net

 Sempatik Duyurular Sempati Veteriner Kliniği | www.sempativet.com | Facebook | Twitter | Google+ | Youtube | Foursquare
Selçuklu / KONYA | 0332 233 43 83 | Çalışma Saatleri: Pzt-Cm: 09:30-20:00, Cmt: 09:30-21:00, Pzr: 10:00-19:00

Ana Sayfa 'ya Patile Sempatik Dostlarımız 'a Patile Sempatik Haberler 'e Patile Sempati Ekstra    SempatikCard 'lara Patile Sempatik Yazılar 'a Patile Sempatik Forum 'a Patile Sempati Veteriner Kliniği 'ne Patile


    Forum Ana Sayfası - Forum Kuralları
Kategori : c) Kuşlar      Konu : Güvercinlerde Çiçek Hastalığı  (Arşivlendi)      Sayfa : 1

Güvercinlerde Çiçek Hastalığı  (Arşivlendi) - c) Kuşlar - Sempativet.net
Sayfalar :
1 , - Sonraki Sayfa »


Konuya Cevap Yazabilmek İçin Üye Olun. Tıklayın

###
(Yönetici)
+ VIP +
- Yeni Üye -

-Silinmiş-

-------------------------------------
02.08.2005 08:55:15
Mesaj No : 16728
Bu Üyenin Profilini Göster - Bu Üyeye Özel Mesaj Gönder Bu Üyeyi Arkadaş Listeme Ekle                VIP Pati Seçenekleri : ( Mesajı Düzenle )

 

silindi
(Yönetici Pati)
+ VIP +
- Yeni Üye -


-Silinmiş-

Geçmiş olsun gürda çok üzüldüm umarım yakında iyileşir


--------------------------------------------------------------------------------
Bu Pati Silinmiştir!
05.08.2005 16:53:27
Mesaj No : 28464
Bu Üyenin Profilini Göster - 867 Bu Üyeye Özel Mesaj Gönder Bu Üyeyi Arkadaş Listeme Ekle        VIP Pati Seçenekleri : ( Mesajı Düzenle - Mesajı Sil ) Sayfa Başına Git

Veterinerim
(Yönetici Pati)
+ VIP +
- Sempatik Üye -Mesaj Sayısı : 4358
Şehir : Konya

gürdal ; merhabalar hoşgeldin.

Öncelikle güvercinlerinde ortaya çıkan çiçek hastalığının 2 formu vardır. Eğer deri formu ise, 1-3 hafta içinde iyi koşullarda tutulur ve vitamin mineral desteği yapılırsa, iyileşme görülür. Ancak difterik formda iyileşme biraz daha zaman alır ve zorlaşır.

Tedavi için, sadece yaraların iyileşmesini hızlandırıcı ilaçlar kullanabilirsin (antibiyotikli pomadlar, vitaminler), ortamın temizliğine dikkat etmelisin, yaralardan bulaşmayı önlemelisin.


--------------------------------------------------------------------------------
-
02.08.2005 11:25:41
Mesaj No : 29555
Bu Üyenin Profilini Göster - 1 Bu Üyeye Özel Mesaj Gönder Bu Üyeyi Arkadaş Listeme Ekle Sayfa Başına Git

Veterinerim
(Yönetici Pati)
+ VIP +
- Sempatik Üye -Mesaj Sayısı : 4358
Şehir : Konya

Çiçek hastalığı, evcil (tavuk, hindi, güvercin, kanarya, vs) ve yabani (60’dan fazla türde) kanatlılarda, yavaş seyirli bulaşma ile kendini gösteren viral bir hastalıktır. Özellikle derinin tüysüz kısımlarında nodüler deri yaraları(deri formu) ve göz, özofagus, ağız ve üst solunum yolları mukozalarında sarımtırak yaralar (difterik form) ile karakterizedir.

Etken, Poxviridae familyasından Avipoxvirüs cinsindeki Avian povirüslar olup, güvercin çiçek virüsu, tavuk çiçek virüsu, hindi çiçek virüsu, kanarya çiçek virüsu, vs şeklinde türe özgü isimlendirilmektedir.

Bulaşma

Kanatlı poxvirüsları değişik kuş türlerinde her yaşta görülebilir.
Önceden çiçek görülen işletmelerde çiçek kabuklarının tüy folliküllerinin bulunması, en önemli bulaşma kaynağını oluştururken, sinekler, veteriner hekimler, kontamine araç ve kümes ekipmanları direk bulaşmada önemli rol oynarlar. Enfeksiyon genellikle deri yoluyla bulaşmakla birlikte, solunum yoluyla alındığında da oluşabilmektedir. Her mevsimde görülmekle birlikte kış aylarında daha ağır seyretmektedir. Hastalığın doğal inkübasyon (gelişme) süresi tavuk, hindi ve güvercinlerde 4-10 gün iken kanaryalarda 4 gündür.

Belirtiler

Deri (çiçek) formu ve Difterik formu halinde olur ya da her ikisi birlikte görülebilir. Klinik belirtiler, konakçının duyarlılığına, etkenin virülensine, lezyonların dağılımına bağlı olarak farklı gelişebilir.

 

DERİ FORMU (Kutaneöz form, Çiçek formu)

Özellikle derinin tüysüz kısımlarında çoğu zaman sinek ısırıklarının olduğu yerlerde, ibik ve sakallarda, göz, gaga ve kanat altlarında ve ayaklarda çiçek lezyonlarına rastlanır. Önce deride küçük kızarıklıklar şeklinde başlar.Epitel hücrelerinde virüs üremesine bağlı olarak papüller oluşur. Papüllerin birleşmesi ile içi sıvı ile dolu veziküller meydana gelir. Püstüller oluşur kabuk bağlanmasıyla da tipik çiçek lezyonları oluşur. İçinde virus bulunan veziküller  zamanla açılarak virus dışarı yayılır ve açılan kısımlar kontamine olur. Yara kabuklarında da virus çoktur. Ağız ve göz çevresindeki lezyonlar ağzın ve göz kapaklarının açılmasını önler, görmeye ve beslenmeye engel oldukları gibi körlüğe de yol açar. Hayvanlar iyi beslenemedikleri için giderek zayıflar. Zamanla lezyonlar büyüyerek birbiriyle birleşir. Hastalığın hafif şekillerinde yara kabukları 1-3 hafta içinde dökülebilir ve yerlerinde oluşan açık yaralar da, kontaminasyon olmazsa, kolayca iyileşebilir.

DİFTERİK  FORM

Lezyonlar mukozalardadır. Ağız, dil, farinks, larinks, özofagus(yemek borusu), kursak ve trakeada(soluk borusu) sarı, nekrotik yaralar gelişir, zamanla büyür ve birbirleriyle birleşir. Pensle tutularak kaldırıldığında yerlerinde kanayan yüzeyler meydana çıkar. Bu lezyonlar beslenmeye ve solunuma engel olur.Zayıflama, hırıltılı ve zor solunum, asfeksi  ve ÖLÜM. Sağlıksız kümes koşulları ve stres ölümleri artırır (%60).

Histopatolojik olarak, lezyonlardan yapılan sürme preparatların Wright boyası veya Gimenez metodu ile boyanarak poxvirüsların tanısı konulabilir.

Güvercinlerde tavuk çiçeği virüsu aşısı kullanılmamalıdır.
Güvercin çiçek virüs aşısı, tavuklarda (tavuk ve hindi çiçek virüslarından daha az patojeniktir)  kullanılabilir.


Çiçek hastalığının görüldüğü yerlerde tavuk veya güvercin çiçek virüslarından hazırlanan aşılarla hayvanlar bağışıklıklanarak korunma sağlanabilir. Tavuk embiryo dermis hücre kültüründe üretilen tavuk çiçeği aşıları, embiryolu yumurtada üretilen aşılardan daha ekonomik ve daha üniform bağışıklık oluşturmaktadır.


--------------------------------------------------------------------------------
-
02.08.2005 11:58:19
Mesaj No : 29557
Bu Üyenin Profilini Göster - 1 Bu Üyeye Özel Mesaj Gönder Bu Üyeyi Arkadaş Listeme Ekle Sayfa Başına Git

anakonda
+ VIP +
- Sempatik Üye -Mesaj Sayısı : 2947
Şehir : Konya
geçmiş olsun gürdal
--------------------------------------------------------------------------------
-by efasne-
02.08.2005 12:04:59
Mesaj No : 29558
Bu Üyenin Profilini Göster - 1015 Bu Üyeye Özel Mesaj Gönder Bu Üyeyi Arkadaş Listeme Ekle Sayfa Başına Git

cerentnc
+ VIP +
- Sempatik Üye -Mesaj Sayısı : 4174
Şehir : Sakarya
geçmiş olsun..
--------------------------------------------------------------------------------
-
02.08.2005 22:17:46
Mesaj No : 29566
Bu Üyenin Profilini Göster - 781 Bu Üyeye Özel Mesaj Gönder Bu Üyeyi Arkadaş Listeme Ekle Sayfa Başına Git


Sayfalar :
1 ,
Bu Konu Kilitlenmiştir. Yanıtlayamazsınız !


<<< Geri

Foruma mesaj atabilmek için üye girişi yapmalısınız !
  Üye Adı :  Yeni Üye Kaydet !  
  Şifre :    
 

 Beni Hatırla !


   
Sempativet.net | VETERİNER - SEMPATİ VETERİNER KLİNİĞİ - EN İYİ EVCİL HAYVAN SAĞLIĞI SİTESİ - Hayvanseverlerin Sitesi *** Türkiye 'nin 1 Numaralı Evcil Hayvan Portalı ! *** Sempativet.net - Sempati Veteriner Kliniği - 0332 233 43 83 - konya, veteriner, Sempati Veteriner Kliniği, sempati veteriner kliniği
Copyright © 2004 - 2018 Sempativet.net - SempatikSitem v11.0 (HighSecurity&CleanCode) - Proje : SertanK.com - Dikkat! Bu site bağımlılık yapabilir.


Türkiye 'nin 1 Numaralı

Hayvan Sağlığı ve Evcil Hayvan Sitesindesiniz !

SPAMGUARD


© www.sempativet.net - Tested Daily - 25.05.2018 03:50:25